Bibeln nära

2Kor57

Efter två år med Jesus – där jag både har stridit med och emot Honom – råkade jag hitta det Bibelordet. Eller så kanske det hittade mig. I vilket fall kom det som en väckarklocka. Jag är nämligen expert på att tveka. Att leva i tro låter ju jättebra – men utan att se?

(Personligen tycker jag det låter bättre på engelska: ”We walk by faith, not by sight.” [Vi går av tro, inte av vad vi ser.] för det var den versionen jag läste första gången.)

Jag bär den här versen med mig hela tiden, som påminnelse och kraftkälla för att följa Gud även när jag inte förstår; att bara gå utan någon aning om var jag leds. För att kunna vara ledd av Anden i alla situationer och möten, i och utanför kyrkan, skulle det krävas 100 % trofasthet. I teorin har jag det. Men för att leva i tro så har jag fått jobba på att tänka om.

Jag har kanske varken svar eller lösningar – men jag har tro.
Jag vet kanske inte vars det bär när jag går i tro – men jag vet att det bär.
Det räcker långt – Gud tar hand om resten.

Evelinn Björk